Ποδόσφαιρο

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής σε Τσάμπιονς και Γιουρόπα Λιγκ

Europa league

Η 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και του Γιουρόπα Λιγκ ολοκληρώθηκε, και εμείς απολαύσαμε σπουδαίο ποδόσφαιρο από όλες τις ομάδες στους ομίλους. Δυστυχώς, τα αποτελέσματα για τις ελληνικές ομάδες δεν ήταν θετικά, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει πίσω με 0 βαθμούς, την ΑΕΚ να χάνει άδικα στο γήπεδο της, και τον ΠΑΟΚ που κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στην Γρανάδα να άξιζε σαφώς κάτι καλύτερο. Ωστόσο, και οι τρεις ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και απέδειξαν ότι βρίσκονται δίκαια στην Ευρώπη. Ας δούμε αναλυτικότερα τα παιχνίδια Πόρτο – Ολυμπιακός, ΑΕΚ – Λέστερ και Γρανάδα – ΠΑΟΚ, αλλά και τα αποτελέσματα όλων των αγώνων στο Τσάμπιονς και Γιουρόπα Λιγκ.

Πόρτο – Ολυμπιακός: Ήττα για τους ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και μπορούσε να πάρει την νίκη στην Πορτογαλία, αλλά η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε καλύτερα τις ευκαιρίες που έκανε και κράτησε την έδρα της με 2-0. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα, όταν στο 11ο λεπτό ο Βιεϊρά έκανε το σουτ μετά το από ένα αμυντικό λάθος του Μπουχαλάκη. Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως σαστισμένος στο γήπεδο και το πλήρωσε με το γκολ της Πόρτο. Ωστόσο, ξύπνησε αρκετά γρήγορα και άρχισε να δημιουργεί φάσεις, να κυνηγάει την μπάλα και να έχει σημαντική παρουσία στο γήπεδο. Η ομάδα του Πειραιά βγήκε μπροστά και έχασε σίγουρα γκολ. Η Πόρτο από την πλευρά της δεν σταμάτησε να πιέζει όπου μπορούσε και τελικά βρήκε και το δεύτερο γκολ στο 85’ με την κεφαλιά του Ολιβέιρα. Το τελικό 2-0 δεν είναι αντιπροσωπευτικό της προσπάθειας του Ολυμπιακού και σίγουρα απογοητεύει την ομάδα που φάνηκε ότι ήταν ικανή να πάρει την νίκη αλλά στάθηκε άτυχη. Στην επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι στην Αγγλία, σε ένα δύσκολο παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων για τους Πειραιώτες.

Τσάμπιονς Λιγκ – Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

Η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει αήττητη καθώς κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 0-3 στην Γαλλία απέναντι στην Μαρσέιγ. Εκτός έδρας νίκη πήρε και η Μπάγερν που έφυγε με τρεις βαθμούς από την Ρωσία, ενώ θετικό αποτέλεσμα είχε και η Παρί στην Τουρκία απέναντι στην Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ. Βέβαια, δεν γίνεται να μην μιλήσουμε για την Τσέλσι και το επιβλητικό 0-4 εκτός έδρας απέναντι στην Κρασνοντάρ, όπως και την νίκη της Μπαρτσελόνα στην Ιταλία που λύγισε την Γιουβέντους και έφυγε με 2 γκολ απέναντι στην ομάδα του Ρονάλντο. Σοκαριστικό είναι το αποτέλεσμα του αγώνα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λειψία, καθώς οι Άγγλοι επικράτησαν άνετα με 5 γκολ μέσα στην έδρα τους, αφήνοντας μηδενικά περιθώρια στους Γερμανούς για να αντιδράσουν. Την έδρα τους κράτησαν και οι Ντόρτμουντ, Σεβίλλη, Ατλέτικο και Λίβερπουλ, ενώ η Σαχτάρ και η Ίντερ έμειναν στο 0-0. Στην ισοπαλία, και μάλιστα 2-2 έληξαν και τα παιχνίδια Γκλάντμπαχ – Ρεάλ Μαδρίτης, Αταλάντα – Άγιαξ και Φερεντσβάρος – Ντιναμό Κιέβου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων στην 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ έχουν ως εξής:

• Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπάγερν (1-2)
  • Σαχτάρ – Ίντερ (0-0)
  • Μαρσέιγ – Μάντσεστερ Σίτι (0-3)
  • Λίβερπουλ – Μίντιλαντ (2-0)
  • Γκλάντμπαχ – Ρεάλ Μαδρίτης (2-2)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης – Σάλτσμπουργκ (3-2)
  • Πόρτο – Ολυμπιακός (2-0)
  • Αταλάντα – Άγιαξ (2-2)
  • Κρασνοντάρ -Τσέλσι (0-4)
  • Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ – Παρί Σεν Ζερμέν  (0-2)

ΑΕΚ – Λέστερ: Δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι η Ένωση

Άτυχη ήταν η ΑΕΚ και δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, χάνοντας έτσι από την Λέστερ με 1-2 στην έδρα της. Η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο γκολ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αλλά νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο κατάφερε να μειώσει σε 1-2. Η Ένωση έδειξε από την αρχή κιόλας του αγώνα ότι μπορεί να πάρει τους πολυπόθητους 3 βαθμούς της νίκης, αλλά τα λάθη που έκανε στο τελείωμα των φάσεων και η ατυχία σε κάποιες περιπτώσεις την άφησαν να ελπίζει σε ένα θαύμα για την πρόκριση της στους «32». Τα ίδια προβλήματα στοίχειωσαν και πάλι την ΑΕΚ, καθώς και στο παιχνίδι με την Μπράγκα το αποτέλεσμα του αγώνα δεν αντιπροσώπευε την προσπάθεια, τον χαρακτήρα και την εμφάνιση της ομάδας μέσα στο γήπεδο. Σημασία στο ποδόσφαιρο, όμως, έχει το αποτέλεσμα, και το αποτέλεσμα ήταν κακό για την ΑΕΚ καθώς μένει πίσω στον όμιλο της στην 3η θέση με 0 βαθμούς και θέλει οπωσδήποτε νίκες για να κάνει όνειρα για την πρόκριση.

Γρανάδα – ΠΑΟΚ: Στο 0-0 έμεινε η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ισπανία και αντιμετώπισε την Γρανάδα σε ένα παιχνίδι που έμεινε χωρίς γκολ. Φυσικά, η ισοπαλία προκαλεί ιδιαίτερη ικανοποίηση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς την έφερε 2 μόλις βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση και 1 βαθμό πίσω από την δεύτερη. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κυνήγησαν ενεργά το γκολ, καθώς κατέβηκαν επιθετικά και δημιούργησαν φάσεις, αλλά καμία δεν βρήκε δίχτυα. Στο 28’ χάθηκε μια συγκλονιστική ευκαιρία με τον Σβαμπ να πλασάρει στο δεξί δοκάρι, ενώ κλασικές φάσεις για γκολ έγιναν και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γρανάδα σαν να ξύπνησε και άρχισε να παίζει λίγο πιο σωστά αλλά χωρίς να δείχνει ότι μπορεί να κερδίσει το παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι ο ΠΑΟΚ μπορούσε να πάρει ένα νικηφόρο αποτέλεσμα στην Ισπανία, βάσει της προσπάθειας του και της απόδοσης του αντιπάλου του.

Γιουρόπα Λιγκ – Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

Με τα παιχνίδια της Πέμπτης ολοκληρώθηκε και η 2η αγωνιστική στο Γιουρόπα Λιγκ. Χαρακτηριστικό αυτής της αγωνιστικής ήταν σαφώς τα πολλά γκολ, καθώς είχαμε αρκετούς αγώνες με ευρύ αποτέλεσμα, τόσο εντός όσο και εκτός έδρας για κάποιες ομάδες. Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, η Βιγιαρεάλ κέρδισε με 1-3 την Καραμπάχ, ενώ στον ίδιο όμιλο νίκη εκτός έδρας πέτυχε και η Μακάμπι απέναντι στην Σιβασπόρ. Ο Ερυθρός Αστέρας έριξε 5 γκολ στην Σλόβαν Λίμπερετς, ενώ η Αλκμάρ κέρδισε την Ριέκα με 4-1 στο γήπεδο της. Η Ομόνοια έχασε με 1-2 από την Αϊντχόφεν και παραμένει στην τελευταία θέση στον όμιλο της, πίσω από τον ΠΑΟΚ. Νικηφόρα πέρασε από την δεύτερη αγωνιστική η Μπενφίκα, η Άρσεναλ, η Σλάβια Πράγας, η Μίλαν, η Χόφενχαϊμ και η Βόλφσμπουργκ.  Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στο Γιουρόπα Λιγκ έχουν ως εξής:

• ΑΕΚ – Λέστερ (1-2)
  • Καραμπάχ – Βιγιαρεάλ (1-3)
  • Ερυθρός Αστέρας – Σλόβαν Λίμπερετς (5-1)
  • ΛΑΣΚ Λιντς – Λουντογκόρετς (4-3)
  • Αντβέρπ – Τότεναμ (1-0)
  • Γάνδη – Χόφενχαϊμ (1-4)
  • ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (0-0)
  • Φέγενορντ – Βόλφσμπουργκ (1-4)